Select Page

Gruodžio 5 – 6 d. Lietuvoje pirmą kartą vykstančio Penktojo Pasaulinio neišnešiotų naujagimių forumo (5th Global Summit for Preemies) metu 145 ekspertų ir tėvų bendruomenės narių iš 22 šalių pasirašo raginimą veikti, kuris padės užtikrinti geresnę naujagimių sveikatos priežiūrą ne tik Lietuvoje ar Europoje, bet ir visame pasaulyje.

„Toks renginys Lietuvoje – pirmąkart. Tai rodo, kad iš tiesų galime būti pavyzdžiu pasaulyje. Mes Lietuvoje iš tiesų galime pasigirti vienu didžiausių pasaulyje neišnešiotų naujagimių išgyvenimo procentu – per kelis dešimtmečius kilogramą ar šiek tiek daugiau sveriančių ankstukų išgyvenamumo rodiklis pakilo nuo 43 iki 97 proc. Tačiau čia viskas nesibaigia“, – įsitikinusi Lietuvos neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ vadovė Asta Speičytė Radzevičienė.

Vilniuje vykstančiame Pasauliniame neišnešiotų naujagimių forume ir raginamo veikti dokumente daugiausia dėmesio skiriama trims pagrindiniams Europos naujagimių sveikatos priežiūros standartų aspektams, kurių kokybiško ir tinkamo įgyvendinimo trūksta visame pasaulyje.

Pirmiausia, ekspertų ir tėvų bendruomenė ragina nedelsti ir visas suinteresuotąsias šalis rūpintis tęstine naujagimių priežiūra bei užtikrinti ankstukų sveikatos priežiūros sekimo programą iki septynerių metų visame pasaulyje. Taip pat skatinama remti koordinuojamas, specializuotas ir veiksmingas tolesnes ir nuolatines paslaugas kūdikiams ir vaikams, kuriems vėliau gali kilti vystymosi sunkumų. Mat gimusių 500-600 gramų svorio arba 23-24 savaičių amžiaus vaikučių tikimybė išgyventi be pasekmių yra nedidelė.

Antra – raginama kurti naujagimiui ir šeimai palankią ligoninę. Ekspertai pabrėžia, jog labai svarbu padėti naujagimių tėvams priprasti prie jų, kaip pagrindinių globėjų, vaidmens nuo pat patekimo į ligoninę. Specialistų nuomone, ne ką mažiau reikšminga skatinti vaiko ir jo šeimos lavinimą ir užtikrinti, jog tėvai galėtų būti su savo kūdikių 24 valandas per parą, o ne tik lankyti mažylį.  

Galiausiai, raginimu veikti specialistai skatina atkreipti dėmesį į su naujagimių ir vaikų sveikatos priežiūra susijusių infekcijų prevenciją ir užtikrinti tinkamą pacientų saugą bei higienos praktikos laikymąsi. Būtina pasirūpinti reikiama įranga ir personalo, tėvų bei lankytojų mokymais.   

Vienodi standartai visiems

Pasak Kauno klinikų Neonatologijos klinikos vadovės, Lietuvos neonatologijos asociacijos vadovė profesorė Rasos Tamelienės, tai, kad Penktasis Pasaulinis neišnešiotų naujagimių forumas šiemet vyksta Lietuvoje, yra visos šalies perinatologijos srityje dirbančių specialistų didelio progreso pripažinimas ir galimybė tobulėti, įsiklausant į tėvų ir specialistų patirtis.

Prof. Rasa Tamelienė įsitikinusi, jog žvelgiant globaliai, Lietuva išties yra pavyzdžiu visam pasauliui: „Tam, jog pasiektumėme tokį aukštą neišnešiotų naujagimių išgyvenamumo lygį, pasitarnavo daugybė veiksnių. Vienas iš jų – nuo 1992 m. pradėjusi veikti perinatologijos programa. Buvo nuspręsta, jog dėl motinos ir vaiko saugumo esant rizikos veiksniams gimdyvės turi važiuoti gimdyti į aukščiausio lygio ligonines. Būtent ten yra sutelkta geriausia įranga ir dirba labiausiai patyręs, kvalifikuotas personalas. Šis sprendimas pasiteisino. Tačiau tiek mūsų šalyje, tiek kitose valstybėse svarbu užtikrinti ne tik kuo sklandesnį ankstukų gimimą, bet ir tolimesnę mažylio bei jo susilaukusios šeimos priežiūrą“.

Anot forume dalyvaujančios Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Motinų, naujagimių, vaikų, paauglių sveikatos ir senėjimo departamento vadovės Ornelos Lincento, neišnešiotų kūdikių išgyvenamumas didėja visame pasaulyje, tačiau kartu siekiama gerinti ir tolimesnę kūdikių priežiūrą: „2005 m. pasaulyje neišgyveno net 4 mln. naujagimių. Tas skaičius nuosekliai mažėja – pernai pasaulyje mirė 2,5 mln. kūdikių. Atlikti tyrimai rodo, jog įmanoma išvengti net 70 proc. naujagimių mirčių, jei kūdikiams bei jų šeimoms būtų suteikta visapusiška, kokybiška ir tęstinė sveikatos priežiūra. Todėl ypač svarbu ne tik gerinti išgyvenamumo rodiklius, bet ir užtikrinti tolimesnę naujagimių sveikatos priežiūrą visame pasaulyje. Šiam tikslui įgyvendinti buvo sukurti Europos naujagimių sveikatos priežiūros standartai, išskiriantys didžiausias neišnešiotų naujagimių ir jų šeimų problemas“.

Nuo 2013 iki 2018 metų Europos naujagimių priežiūros fondo inicijuotas projektas „Europos naujagimių sveikatos priežiūros standartai“ – tarpdisciplininio Europos šalių bendradarbiavimo, keliant svarbiausius klausimus, susijusius su naujagimių sveikata, rezultatas. Projektas vienija net 220 įvairių sričių sveikatos priežiūros profesionalų, tėvų atstovų ir susijusių sričių specialistų iš daugiau nei 30 Europos šalių. Svarbiausias šio projekto akcentas – neišnešiotų ir sergančių naujagimių priežiūra buvimo ligoninėje metu ir jų augimo eigos stebėsena.

Naujagimių priežiūros Europos fondas (angl. European Foundation for the Care of Newborn Infants – EFCNI) kartu partneriais Pasaulinį neišnešiotų naujagimių forumą organizuoja jau penktąjį kartą. Šiais metais Vilniuje vykstančio organizavimu drauge rūpinasi Lietuvos neišnešiotų naujagimių asociacija „Neišnešiotukas“ ir Lietuvos Neonatologijos Asociacija kartu su  neonatologinių klausimų partneriais „Abbvie“.

Daugiau forumo nuotraukų rasite: https://globalsummitforpreemies.com/photo-gallery

 

Nuotraukos – Tomas Lukšys & Audrius Solominas